9 marca 2014

Moje pomysły na pozyskanie finansów, zwiększenie frekwencji oraz promocję klubu Stal Pleszew

Aby zaistnieć w świadomości mieszkańców i wzbudzać pozytywny wizerunek, każdy klub sportowy powinien w umiejętny sposób wykorzystywać dostępne na rynku lokalnym narzędzia i możliwości dotarcia do społeczności. Wszelkie pozytywne przedsięwzięcia podejmowane przez klub w przyszłości zaprocentują pozytywnymi skojarzeniami wśród mieszkańców. Aktywne działania przekładają się na: zwiększenie frekwencji wśród kibiców na stadionie, poszerzenie grona zainteresowanych klubem a także na osoby wspierające klub. Silny i pozytywny wizerunek klubu stanie się także mocną kartą przetargową w rozmowach ze sponsorami i włodarzami miasta, którzy widząc zaangażowanie i sukcesy w kontaktach ze społecznością lokalną chętniej zainwestują i poprą pomysły klubu. 


Odkąd zostałem prezesem klubu ciągle poszukuje nowych pomysłów i sposobów by osiągnąć w/w cele. Oczywiście nie wszystkie z nich udaje się zrealizować - powody są różne: brak finansów, czasem ograniczone możliwości klubu lub po prostu brak czasu na dopięcie wszystkiego gdyż klub nie posiada pracowników na etacie.

Od dłuższego czasu staram się najciekawsze pomysły notować i zbierać w całość. Dziś dziele się nimi na swoim blogu. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie oraz opinię z waszej strony. Może znajda się osoby, które pomogą w realizacji niektórych pomysłów lub sami dorzucą jakiś pomysł od siebie warty realizacji.

Poniżej kilka fajnych pomysłów, które do tej pory udało się zrealizować. Niektóre z nich oczywiście będziemy powtarzać.


 • zbiórka elektrośmieci na sprzęt sportowy dla dzieci - podczas 3 zbiórek udało się zebrać elektrośmieci o wartości 3.456 zł, za którą został zakupiony sprzęt sportowy dla klubu --> więcej tutaj
 • darmowe powiadomienia SMS dla kibiców - po każdym meczu drużyny seniorskiej wysyłamy darmowego SMS-a do zapisanych kibiców w bazie z wynikiem oraz strzelcami --> więcej tutaj
 • sesja z fotomodelką w barwach Stali - celem sesji było wykorzystanie zdjęć do promocji fanpage'u na facebooku oraz stworzenie fotokalendarza --> filmik z sesji
 • fotokalendarz Stali Pleszew w Super Expressie - po opublikowaniu filmu z sesji zdjęciowej o naszym fotokalendarzu napisano w Super Expressie. To była świetna promocja naszego klubu --> wycinek tutaj
 • prowadzenie relacji live z meczów - korzystając z portalu www.regiowyniki.pl prowadzimy dla naszych kibiców obszerne relacje z meczów na żywo --> relacje tutaj
 • sprzedaż cegiełek na rzecz klubu - cegiełki były sprzedawane podczas meczu derbowego. Łącznie zebraliśmy ponad 1.000 zł. Nagrodą główną był tablet. Podczas meczu dodatkowo hostessy rozdawały darmowe babeczki dla kibiców --> zapowiedź meczu / fotki z meczu
 • film promocyjny Stali Pleszew - blisko 5.000 wyświetleń --> http://www.youtube.com/watch?v=Z9QWqh8oZow
 • turniej "Gramy razem dla WOŚP" - zagrało 8 drużyn, zanotowaliśmy bardzo dużą frekwencję na trybunach oraz zebraliśmy pieniądze dla WOŚP --> relacja tutaj
 • kalendarz klubowy Stali Pleszew - kalendarz był wręczany zawodnikom, sponsorom oraz partnerom a także sprzedawany po 5 zł w patronackim sklepie --> info tutaj
 • newsletter e-mail - gdy pojawi się nowy wpis na stronie www.stalpleszew.pl zapisani kibice otrzymuję rano o godzinie 9:00 e-mail z nagłówkiem --> zapisać można się tutaj

Poniżej pomysły, które chciałbym zrealizować w najbliższym roku:


 • wsparcie przez PayU - prosty, szybki i wygodny sposób wsparcia klubu poprzez płatności internetowe PayU bezpośrednio z naszej strony klubowej
 • reklama klubu w Google AdSense - promowanie klubu i meczów lokalnie w Internecie w powiecie pleszewskim w Google AdSense głównie przez remarketing. To byłoby niezłe zaskoczenie dla kibiców widzących reklamę Stali Pleszew np ich ulubionej stronie czy na stronie onet.pl lub wp.pl 
 • baner przed stadionem z opcją wykupienia miejsca reklamowego - przed stadionem wywieszamy duży baner, na którym znajduje się np. 100 kwadratów / miejsc reklamowych o wielkości A3. Każdy może kupić za 50 zł na miesiąc jeden "kwadracik", w który w zamian wkleimy jego prywatne zdjęcie z imieniem i nazwiskiem lub logo firmy z nazwą firmy. Stadion ma dobrą lokalizację pod reklamę. 
 • automat z napojami - chciałbym, aby w klubie stanęły 2 automaty - jeden na gorące napoje, drugi na przekąski i napoje. Na czas meczu taki automat można by było przewieźć na trybuny.
 • list do wszystkich mieszkańców gminy Pleszew - listy bezadresowe wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do mieszkańców z informacją o działalności naszego klubu oraz zaproszeniem na mecze
 • crowdfunding zbiórka na dresy - ostatnio stało się popularne zbieranie pieniędzy przez Internet. Pomyślałem, że może my będziemy zbierać na zakup dresów dla wszystkich zawodników --> przykładowy portal do zbiórki 
 • baner herb klubu + napis "Wspieram Stal Pleszew" - banery m/w o wielkości 1x1,5 metra powieszony przy firmie naszego sponsora. Z jednej strony podziękowanie dla niego, z drugiej promocja klubu 
 • Bal Andrzejkowy Stali Pleszew - na balu sprzedaż cegiełek, wzamian nagrody ufundowane przez sponsorów - część pieniędzy pozyskana z cegiełek przekazana na klub
 • Gala Stali Pleszew - organizowanie oficjalnej Gali w Kinie Hel podsumowującej sezon piłkarskich wszystkich drużyn. Na Galę zostaną zaproszeni także rodzice, sponsorzy oraz przedstawiciele władz miasta
 • poczęstunek z cukierni na meczach - rozdawanie na trybunach tzw. babeczek ufundowanych przez sponsora. Cel to marketing szeptany i promocja meczów.
 • zawodnicy w szkołach zapraszają na mecz - grupa zawodników z zespołu seniorów odwiedza szkoły i zaprasza dzieci na niedzielny mecz
 • zawodnicy z drużyn młodzieżowych zapraszają na mecz - w piątek, sobotę i niedzielę grupa młodych zawodników chodzi po mieście i zaprasza przechodniów na niedzielny mecz
 • taxi godzinę przed meczem za darmo - współpraca z jedną z sieci taxi, gdzie za reklamę i promocję godzinę przed spotkaniem u siebie - dowóz taksówką na stadion byłby za darmo
 • ulotki z terminarzem -  ulotki formatu A6 w nakładzie 5000 sztuk z jednej strony zdjęcie drużyny seniorskiej Stali a z drugiej terminarz ---> coś takiego
 • promocje dla kibiców z wejściem na mecz - kupon zniżkowy do wycięcia w lokalnej gazecie na bilet meczowy -50%, kolejny to wszyscy posiadający legitymacje szkolną lub studencką wchodzą za darmo, itp
 • sekcja kobiet - utworzenie sekcji kobiet, treningi raz w tygodniu, w ramach promocji rozgrywanie meczów sparingowych przed lub po meczu zespołu seniorów
 • współpraca z centrum wolontariatu - program wolontariacki dla chętnych osób, które chcą w ramach wolontariatu nabrać doświadczenia podczas meczów i działania w klubie
 • karty zawodników Stali Pleszew - wykonanie dla każdego zawodnika laminowanych kart zawodnika ze zdjęciem oraz danymi. Na karcie byłby nadrukowany kod kreskowy tak by można było je wykorzystać np. w przyznawaniu zniżek w sklepach
 • wpinki z herbem klubu do marynarki - zakup matrycy i wykonanie serii wpinek (pierwszych w historii), które byłyby sprzedawane po 10 zł sztukę w tym kolekcjonerom
 • Turniej FIFA/PES na trybunach stadionu - zorganizowanie latem dużego turnieju na trybunach Stali Pleszew w ramach rozrywki dla młodzieży
 • grupowe wyjazdy na mecze Lecha Poznań - organizowanie regularnie grupowych wyjazdów, wszystkie dzieci do 13 roku życia za darmo, pozostali 30% zniżki - główny cel to integracja

5 komentarzy:

 1. Świetny wpis :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że pomysły bardzo fajne. A czy Stal Pleszew prowadzi sprzedaż klubowych gadżetów? Na stronie nie znalazłam. U nas w A klasie taka sprzedaż jest prowadzona (zapisy na koszulki, kiedy jest większa ilość, wtedy składane jest zamówienie). O dziwo, dość dobrze to funkcjonuje i są chętni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  Miło słyszeć że pomysły się podobają.

  Jakie Państwo koszulki oferują?
  Mógłby Pan/i przesłać linka z tą ofertą koszulek?

  Nie prowadziliśmy sprzedaży gadżetów klubowych gdyż nie mieliśmy zgłoszonej działalności gospodarczej. Jednak niedługo to się zmieni. Wprowadzimy sprzedaż koszulek klubowych, szalików pasiaków, proporczyków oraz wpinek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Klub ma w ofercie:
  - zaprojektowane koszulki z logiem i w klubowych barwach (rozmiary od S po XL)
  - smycze

  Sprzedaż smyczy jest prowadzona w czasie meczów klubu, a na koszulki trzeba się zapisać. W przyszłości planowane jest poszerzenie oferta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mają Państwo gdzieś zdjęcie jak wyglądają te koszulki?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...