14 września 2011

Rozwój klubu - inwestycja w młodzież - cz. 1

Budowanie drużyny walczącej o czołowe miejsca w lidze (a tym bardziej o awans) nie należy do łatwego zadania. Im wyższy poziom rozgrywek ligowych tym liczba wychowanków klubu w pierwszej 11-stce mniejsza. W mojej ocenie od III ligi w górę liczba wychowanków w kadrze I-szego zespołu diametralnie spada. Już teraz w polskiej lidze można zauważyć duży ruch transferowy. W Ekstraklasie na chwile obecną większość drużyn złożona jest z obcokrajowców, których coraz więcej także jest w I lidze. W dzisiejszych czasach w II lidze mamy do czynienia z czarnoskórymi zawodnikami ściąganymi nie wiadomo skąd. III ligi to w pewnym sensie zaplecze obecnej I ligi stąd w tych zespołach w mojej ocenie znajduje się około 30-50% wychowanków. Do tego warto pokreślić fakt, kiedy drużyna kładzie duży nacisk na awans ściągając armie zaciężną wtedy jeszcze trudniej o miejsce dla wychowanków...

http://www.lechpoznan.plLech Poznań kształci w każdym roczniku ponad 20 zawodników. Gdy spojrzymy na skład pierwszego zespołu ciężko znaleźć tam ich wychowanków. Dlatego nasuwa mi się pytanie jaki cel ma inwestowanie pieniędzy w młodzież, a zaraz za nim co się dzieje z tymi wychowankami... Kilka lat temu powstała Młoda Ekstraklasa, która miała być przetarciem dla młodych zawodników i furtką na stadiony Ekstraklasy. Nie chcę wypowiadać się jak to wygląda w praktyce bo nie analizowałem tego i nie znam szczegółów jednak studiując w Poznaniu mało słyszałem o młodych talentach.

Ciekawi mnie jak wygląda to kształcenie w innych klubach ekstraklasowych i ilu ich wychowanków trafia do pierwszej drużyny bądź chociaż do klubów I ligowych? Wiadomym jest, że łatwiej jest wprowadzać swoich wychowanków do drużyny II ligowej niż Ekstraklasy. Jednak wypadałoby założyć jakąś strategię / drogę tych młodych piłkarzy do boisk Ekstraklasy!

W obecnym sezonie w klubie Stal Pleszew postawiliśmy na swoich wychowankach oraz zawodników mieszkających w powiecie pleszewskim grających do tej pory w niższych ligach sąsiednich miejscowości. Mając na uwadze kryzys finansowy jaki panował/panuje w Pleszewie oraz kadrę zespołu obecne 6 miejsce jest dużym sukcesem. Dokonaliśmy w Pleszewie zmianę strategii jednak jej efekty będzie można dostrzegać za 5/7 lat. A może obecni zawodnicy sprawia niespodziankę i uda się wcześniej zrealizować plan nowego prezesa...

Ciąg dalszy tematu "Inwestycja w młodzież" w kolejnym wpisie gdzie poruszę temat kształcenia młodzieży oraz drużyn młodzieżowych Stali Pleszew...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...