4 sierpnia 2011

Transfery... - niesamowity problem i koszt!!!

Nigdy bym nie pomyślał, że z transferami na poziomie IV ligi mogą być tak zawiłe, problematyczne i skomplikowane...

Jestem właśnie w klubie na etapie "załatwiania zawodników". W sumie łącznie do Stali Pleszew przychodzi/wraca 8 zawodników. W obecnej kryzysowej sytuacji jaka panuje w klubie koszty związane z transferami to niemożliwy wydatek. Może postaram się lekko przybliżyć jak wygląda sprawa z transferami w praktyce.

Problem powstaje już na samym początku gdyż ani Wielkopolski OZPN ani Kaliski OZPN nie mają jasno i przejrzyście sprecyzowanych wytycznych co do transferów. Niby jest określony taryfikator ile klub może maksymalnie żądać za transfer zawodnika ale nie do końca przekłada się on na praktyczne zastosowanie. W myśl nowych przepisów PZPN każdy zawodnik amator od III ligi w dól (bez kontraktu) z dniem 30 czerwca jest wolnym zawodnikiem, inaczej jest w przypadku transferu w okienku zimowym. Po zmianie przepisów do transferu zawodnika z klubu do klubu potrzebne jest zaświadczenie klubu odstępującego zawodnika oświadczenie, iż zawodnik rozliczył się z klubem oraz karta zawodnika. Jednak dochodzi do tego jeszcze odstępne dla klubu w postaci pokrycia kosztu wyszkolenia zawodnika i tutaj klubu powinny powoływać się na cennik PZPNu. Problem w tym, że nie każdy się do niego chce stosować. 

Koszt zawodnika wygląda następująco: za zawodnika do 23 roku życia klub odstępujący może żądać za każdy rok pobytu w klubie kwotę odstępnego według taryfikatora. Za zawodnika 23 - 28 lat kwota odstępnego jest stało. Zawodnik powyżej 28 roku życia jest wolnym zawodnikiem. I tutaj powstaje problem bo każdy klub chce jak najwięcej zarobić na danym zawodniku a każdy klub pozyskujący chce jak najmniej zapłacić co jest logiczne. Natomiast nie wszyscy też zapoznali się z nowymi przepisami i ciężko podczas negocjacji dojść do kompromisu.

Do tego oprócz kosztów związanych z pokryciem odstępnego dla klubów dochodzi koszt za wyrejestrowanie i zarejestrowania zawodnika w OZPNie. Dotychczas było to 2 x 300 zł od tego sezonu stawki to zostały podniesione i są jak dla mnie kosmiczne jak na IV ligę. Gdyż operacja to polega tylko na przepisaniu przynależności klubowej. Nie wiem na co te pieniądze idą jednak nie zmienia to faktu, że nowa kwota to 2 x 500 zł. Oczywiście pokrycie całej tej kwoty spoczywa na barkach klubu pozyskującego.

W Stali Pleszew planujemy pozyskać 8 zawodników a do rozpoczęcia sezonu pozostaje niespełna kilka dni... Każdy mógłby powiedzieć, że zarząd mógł się zabrać za to wcześniej tylko trzeba pamiętać, że za wszystko trzeba zapłacić (i to przeważnie gotówką). A skąd w klubie w obecnej sytuacji pozyskać łącznie około 15.000 zł! 8.000 same opłaty rejestracyjne plus kwoty odstępnego 500, 1000, 600, 1200, 1800 i jedna w trakcie negocjacji...

W sytuacji tej wraz z zarządem klubu ruszyliśmy z nowo stworzoną ofertą ( http://dl.dropbox.com/u/3436393/Stal_Pleszew_oferta_reklamowo-sponsorska1.pdf ) do firm w celu pozyskania sponsorów. Mając na uwadze fakt, że mamy dosłownie nóż na gardle i należy pozyskać w miarę jak najszybciej pieniądze a najlepiej gotówką by móc ją od razu przeznaczyć na transfery.

Póki co plan został zrealizowany w 80% gdyż udało się pozyskać w większości zawodników. Z dwoma zawodnikami jest problem, do tego jutro przyjdzie nam stanąć "oko w oko" z władzami Kaliskiego ZPN i prosić ich o rozłożenie 8.000 zł na raty gdyż nie będziemy wstanie wpłacić tego od razu. 

Jak można zauważyć transfery zawodników to ciężki temat. Oprócz poszukania chętnych i odpowiednich zawodników do gry, to długa droga przez mękę. Najpierw odstępne dla klubów a następnie opłaty rejestracyjne... 

O ostatecznych transferach i efektach ciężkiej batalii transferowej napiszę w kolejnym wpisie...

PS. Udało się załatwić mój transfer z Unii Swarzędz bo trudnych negocjacjach, jednak tydzień temu nabawiłem się kolejnej kontuzji - naderwanie więzadła pobocznego środkowego - co wyklucza mnie z gry na jakiś czas. Szkoda bo oprócz wkładu w zarządzanie klubem chciałem jak najwięcej pomóc chłopakom na boisku...

11 komentarzy:

 1. Witam Pana Prezesa! Nazywam sie Rafał Ratajczak i tez jestem Prezesem tyle że Polonii Środa. Bardzo mi sie podoba ten blog i czesto na niego zagladam. Pozwole sobie skomentować wczesniejszy wpis o WZPN-ie. Opinia o naszym zwiazku niestety jak juz Pan sie przekonał przy transferach nie moze byc tak jednoznaczna. Pracuja tam w wiekszości ludzie kompetetni ale stawki jakie Zarząd WZPN ustalił za transfery sa kosmiczne. Wielkopolski związek ustalił te stawki wg nawyzszej dopuszczalnej wartości dopuszczonej przez PZPN, mimo że wszystkie inne opłaty u nas sa jednymi z najwyszych w kraju jak np. wpisowe do rogrywek czy składka członkowska.Wiosna tego roku z inicjatywy Michała Gniatkowskiego przez zwiazek przetoczyła się dyskusja na temat wysokości opłat ale Zarząd WZPN nie wyciagnął z tych dyskusji żadnych wniosków, a wrecz przeciwnie zdecydowanie podnióśl opłaty.
  Pozdrawiam serdecznie Rafał

  OdpowiedzUsuń
 2. A to prywatny zakład że sobie Panowie robią co chcą
  te związki już dawno winni zlikwidować bo tylko niszczą kluby .który zwiazek ma własne boisko -tylko ma prezesów do brania kasy a wyszkolenie to jest z gminnych i ze składek a nie ich kasy oni tylko doją.
  a za zawodnika który startuje za granicę to żeby Bóg im łapy poobcinał ---jaki związek taka piłka
  nie chodzę na mecze bo nie daja młodym grac niszczą ich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam.Trefiłem tutaj w poszukiwaniu przepisów i porad dotyczących transferów zawodników młodzieżowych a dokładniej trampkarza rocznik 2002 w okienku zimowym.Proszę o info czy klub odstępujący może nie zgodzić się na przejście takiego zawodnika w tym okresie? Wyobraźcie sobie,że zażądali kwoty 20000,00zł(!!!) jako za wyszkolenie.Sytuacja dzieje się na południu Polski.Nadmieniam,że klub odstępujący ma seniorów w C lub B klasie a klub pozyskujący w ogóle nie ma drużyny seniorów.Co w takim przypadku zrobić aby nie skrzywdzić zawodnika (dziecka) i umożliwić mu zmianę klubu? Dzięki za wszelką pomoc. Rodzic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,

   niestety w okresie zimowym zmiana klubu jest trudniejsza niż w okresie letnim. W okresie zimowym klub odstępujący może zawołać dowolną kwotę nawet taką o jakiej Pan wspominał. Może Pan też zgłosić się do Okręgowego Związku Piłki Nożnej i przedstawić sytuację. Wtedy jest opcja by OZPN postanowił sam obliczyć i zaproponować realną kwotę.

   W okresie letnim każdy zawodnik z dniem 30 czerwca jest wolnym zawodnikiem, wtedy za przejście klub odstępujący może żądać stawkę wynikającej z tabeli dla danego wieku i klasy rozgrywek za każdy rok wyszkolenia. Ile lat trenuje Pana syn w klubie odstępującym? Koszt za rok to kwota około 200 zł.

   Usuń
  2. Tak,znam kwoty tabelowe.Trenuje ok.5 lat co w przeliczeniu tabelowym daje ok.700zł. A czy jest jakaś podstawa prawna dotycząca właśnie zimowego okienka i ewentualnej blokady transferu przez klub odstępujący? Nie mogę nic znaleźć. Dzięki za info.

   Usuń
  3. Kluby mają właśnie możliwość blokowania.
   Z tego co wiem zimowe okienko transferowe już się zakończyło.
   Proponuję spróbować przez związek.

   Usuń
  4. Witam! Syn zakonczyl sezon w jednej szkolce pilkarskiej i od wrzesnia idzie do drugiej. Odstepne za wyszkolenie sie nie nalezy,(o ile dobrze rozumiem ustawe),poniewaz syn nie ukonczyl jescze 9 lat. A co w takim razie z karta zawodnika pzpn? Jest on zarejestrowany jako zawodnik pierwszej szkolki, a jezeli bedzie chcial zagrac w drugim klubie w lidze? czy mam prosic pierwsza szkolke o wyrejestrowanie z extranetu,czy ono automatycznie samo wygasa?

   Usuń
 4. Syn (rocznik grudzień 2004) został zarejestrowany w klubie pół roku temu bo pół roku prezes robił problem z zarejestrowaniem. Syn zamiast w młodzikach grał w trampkarzach bo jak się okazało po orlikach byli już tylko trampkarze ze względu na brak dzieci. No i teraz chcemy go przenieść do innego klubu aby grał prawidłowo w młodzikach ale prezes może robić problemy (bo robił innym) jak się dowiedziałem od trenera. Jeszcze z prezesem nie rozmawiałem i chcę się dowiedzieć jeszcze przed rozmową jakie mam opcje aby go przekonać aby zrobił transfer. Jako jedyny mój syn do tego klubu dojeżdża 15km - pozostali są miejscowi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie, ale nie związane z tą sprawą na czym polega blokada transferowa?

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze mówiąc nie wiedziałem i nie znałem tego jak wyglądają transfery zawodników od samego środka. Ja zazwyczaj mam do czynienia z piłką nożną poprzez zawieranie typów w https://www.iforbet.pl/zaklady-bukmacherskie i wygrane :) Wtedy jestem bardzo pozytywnie nastawiony do piłki nożnej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...